- For use in HP Color LaserJet CP5525
- Works in Enterprise M750dn and M750n
- Bonds toner to paper through a combination of heat and pressure
<
>
HP CE977A 110V Fuser Kit
Laser - 150000 - 110 V AC
Product Code: HEWCE977A
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CE977A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Name | CE977A 110V Fuser Kit |
| Marketing Information | 110-volt Fuser Kit ensures consistent color and optimum print quality and keeps your Hewlett-Packard Color LaserJet CP5525n, Enterprise M750dn and M750n up and running smoothly. The fusing assembly in your HP device bonds toner to paper through a combination of heat and pressure. Kit yields approximately 150,000 pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Fuser |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Typical Print Yield | 150000 |
Power Description
| Input Voltage | 110 V AC |
Miscellaneous
| Compatibility | HP Color LaserJet CP5520 Series Printers |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
| Additional Warranty Information |
Parts Only |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.