‹ Prev
Next ›
HP Officejet Pro 9730e Wired & Wireless Inkjet Multifunction Printer - Color
Copier/Printer/Scanner - 34 ppm Mono/34 ppm Color Print - 4800 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - Up to 30000 Pages Monthly - Color Flatbed, ADF, CIS Scanner - 1200 dpi Optical Scan - Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Mopria, HP Smart App, ChromeOS, Wi-Fi Direct - USB - For Plain Paper Print - 1 Each
Contact customer service to check availability
- Print true-to-screen with a wide format and P3 color gamut for a wider color range vs. sRGB
- Dual-band, self-healing Wi-Fi automatically reconnects to stay connected and secure
- Extra performance features to print and scan up to A3 documents
- On/off scheduling and automatic duplex printing save energy; EPEAT registered and Energy Star certified
- Print from your mobile phone with Apple AirPrint or Mopria apps
$537.77
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 537P6A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | Officejet Pro |
| Product Model | 9730e |
| Product Name | OfficeJet Pro 9730e WF AiO Printer Printer with Bonus 3 Months of Instant Ink with HP+ |
| Marketing Information | OfficeJet Pro 9730e Wide Format All-in-One Printer paired with the easy-to-use print app is perfect for your growing business. Use the same versatile device to print, scan and copy. Print and scan up to A3 documents thanks to extra-performance features. Print true-to-screen with wide-format construction and P3 for a wider gamut. Printer features automatic duplex printing and on/off scheduling to save energy. Fast print speeds print black/white documents up to 22 ppm and color documents up to 18 ppm. Stay connected with reliable, dual-band, self-healing Wi-Fi that automatically reconnects. Connect using Ethernet, Hi-Speed USB or Wi-Fi. Print from your mobile phone with a compatible app such as Apple AirPrint or Mopria. Printer is Energy Star certified and EPEAT registered. 4.3" touch screen allows easy navigation. Replace ink cartridges with HP 936 Original Ink Cartridges. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
Technical Information
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| First Print Speed |
|
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 34 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 34 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 18 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Ink Color |
|
| Print Technology | Inkjet |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 1.20 GHz |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
Display & Graphics
| Screen Size | 4.30" |
| Display Screen Type | CGD |
| Touchscreen | Yes |
Scanner
| Scanner Type |
|
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Scan To |
|
| Image Formats Supported |
|
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 500 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 75 sheets |
Fonts & Emulation
| Language Emulation |
|
Software
| Operating System Supported |
Windows 11; Windows 10; Android; iOS; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; Linux; Chrome OS |
| Software Included |
HP Printer Software |
Reliability
| Duty Cycle | 30000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 250 to 1500 |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Consumption | 5.40 W |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 15.2" |
| Width | 22.9" |
| Depth | 18.4" |
| Weight (Approximate) | 42.9 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
HP Officejet Pro 9730e Wired & Wireless Inkjet Multifunction Printer - Color