- Precision engineering and aesthetic style ideal for small businesses
- Optimized cutting device technology destroys 22 to 24 sheets of paper, creating 38 strip-cut particles per page
- Shreds staples, paper clips, credit cards and CDs/DVDs
- High-quality materials for safety and durability
- Automatic paper feed with overload protection reduces paper jams
<
>
HSM SECURIO B22 - 1/4"
Continuous Shredder - Particle Cut - 19 Per Pass - for shredding Paper, Paper Clip, Staples, CD, DVD, Credit Card - 0.250" Shred Size - P-2/O-2/T-2/E-2 - 9.45" Throat - 8.70 gal Wastebin Capacity - White - TAA Compliant
Product Code: HSM1831123
Product Unit: Each
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Part Number | 1831123 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Brand Name | HSM |
| Product Line | SECURIO |
| Product Model | B22 |
| Product Name | SECURIO B22 - 1/4" |
| Marketing Information | Powerful strip-cut shredder is data security made easy with precision engineering, automatic start/stop and overload protection. Continuous-duty operation ensures continual shredding with no downtime. Optimized cutting device technology shreds 22 to 24 sheets per pass into 1/4" strips, creating 38 strip-cut particles per page. Ideal for small businesses, the Securio B22 Strip-Cut Shredder also shreds staples, paper clips, credit/store cards and CDs/DVDs. High-quality materials deliver safety and durability. Cutting rollers are made of hardened solid steel. Safety element prevents unintentional entry. Quiet operation minimizes noise development in the workplace. Energy Management Control System EcoSmart is particularly low power consumption of 0.1 watt in standby mode. The waste container with 8.7 gallons of capacity can be easily removed and emptied. TAA-compliant shredder also includes bin-full/bin-open stops and an inspection window to monitor filling level. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Paper Shredder |
Technical Information
| Shred Type | Particle Cut |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Sheet Shred Capacity | 19 Per Pass |
| Shredding Item |
|
| Shred Size | 0.250" |
| Throat Width | 9.45" |
| Wastebin Capacity | 8.70 gal |
| Security Level | P-2/O-2/T-2/E-2 |
| Features |
|
Power Description
| Input Voltage | 120 V |
| Power Consumption | 440 W |
Environmental Conditions
| Noise Level Without Load | 57 dB |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 23.6" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 12.2" |
| Weight (Approximate) | 24.87 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | UL Approved and CE-Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
Lifetime warranty on solid steel cutting rollers |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: HSM1821113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM1841113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM1923113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM2351113Contact customer service to check availability
-
Product Code: HSM2363113Contact customer service to check availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0300HContact customer service to check availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0314HContact customer service to check availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0315HContact customer service to check availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0360HContact customer service to check availability
-
Product Code: ISRIDEDSH0362OHContact customer service to check availability