- User-friendly for E-Z filling and pouring
- Heavy-duty construction
- No-leak design
- 1/2-gallon embossed graduations on top and front
<
>
Impact E-Z Fill Container
External Dimensions: 16" Length x 10" Width x 9.5" Height - 5 gal - Plastic - Translucent - For Chemical - 6 / Carton
Product Code: IMP7576CT
Product Unit: CT6
1 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Impact Products |
| Manufacturer Part Number | 7576CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.impact-products.com |
| Brand Name | Impact |
| Product Name | E-Z Fill Container |
| Marketing Information | E-Z Fill Container offers a user-friendly solution for easy filling and pouring. Use the 63mm angled front opening on this heavy-duty container to dispense ready-to-use chemical concentrates. 38mm top vent opening accepts standard 3/4" tubing. Container includes a 7577 faucet with 38mm cap no-leak design. Spout fits into 28mm bottle neck so no spilling. Measuring is easy with 1/2-gallon embossed graduations on top and front. U.S. patented container is FDA-compliant. |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Container |
| Volume Capacity | 5 gal |
| Application/Usage | Chemical |
| Features | Heavy Duty |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Translucent |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 9.5" |
| Width | 10" |
| Length | 16" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards | FDA |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
External Dimensions: 16" Length x 10" Width x 9.5" Height - 5 gal - Plastic - Translucent - For Chemical - 6 / Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.