- 25 cubbies help keep your classroom organized
- MAXBrackets allow mobility without causing stress on wheels and brackets
- Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time
- KYDZSafe rounded edges allow children to play safely
<
>
Jonti-Craft Rainbow Accents 25 Cubbie Mobile Storage
35.50" Height x 48" Width x 15" Depth - Durable, Laminated - Baltic - Acrylic, Rubber - 1 Each
Product Code: JNT0425JC
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Jonti-Craft, Inc |
| Manufacturer Part Number | 0425JC |
| Manufacturer Website Address | http://www.jonti-craft.com |
| Brand Name | Jonti-Craft |
| Product Name | Rainbow Accents 25 Cubbie Mobile Storage |
| Marketing Information | 25-cubby storage unit without bins encourages an organized classroom. MAXBrackets allow the unit to be moved effortlessly from room to room without causing stress on the wheels and brackets. Wheels are made of hard rubber and won't leave black marks on your floor. Durable laminate features an easy-to-clean surface. Dowel-pin construction prevents weakening at the joints. Ultraviolet acrylic coating is durable and resists yellowing over time. KYDZSafe rounded edges allow children to play safely without getting hurt by sharp edges or corners. Kickplate prevents children from losing small items underneath. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
Product Information
| Application/Usage | Classroom |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Baltic |
| Product Material |
|
| Height | 35.50" |
| Width | 48" |
| Depth | 15" |
| Weight (Approximate) | 275.58 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
35.50" Height x 48" Width x 15" Depth - Durable, Laminated - Baltic - Acrylic, Rubber - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: JNT0416JCContact customer service to check availability
-
Product Code: JNT0420JCContact customer service to check availability
-
Product Code: JNT04210JCContact customer service to check availability
-
Product Code: JNT0421JCContact customer service to check availability
-
Product Code: JNT04260JCContact customer service to check availability
-
Product Code: JNT0426JCContact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.