- Delivers freshly brewed coffee, tea and hot cocoa in about a minute
- Brews 5 cup sizes (4, 6, 8, 10 and 12 oz.); accommodates a travel mug
- STRONG BREW option delivers a bolder, more intense flavor
- Brew Over Ice - brew any K-Cup hot, enjoy cold
- Quiet Brew technology for minimized noise; commercial-grade
<
>
Keurig K-2550 Commercial Single Serve Coffee Maker - Plumbed
Programmable - Black
Product Code: GMT0302
Product Unit: Each
1 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Keurig Green Mountain, Inc |
| Manufacturer Part Number | 0302 |
| Manufacturer Website Address | http://www.greenmountaincoffee.com |
| Brand Name | Keurig |
| Product Model | K-2550 |
| Product Name | K-2550 Commercial Single Serve Coffee Maker - Plumbed |
| Marketing Information | K-2550 Brewer brings versatility and flexibility to your business. It blends intuitive technology with clean lines and modern design, delivering an unmatched range of beloved brands of coffee, cocoa and tea all at the touch of a screen. Plumb directly to a waterline. Ideal for medium businesses, this commercial brewer is fully featured for effortless beverage customization including Brew Over Ice with five cup sizes (4, 6, 8, 10, 12 oz.) and a STRONG button that increases the strength and bold taste of your coffee's flavor. Brew your favorite beverage in less than 1 minute. Quiet Brew Technology minimizes noise during use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Coffee Maker |
Technical Information
| Coffee Type Used | Ground |
| Programmable | Yes |
| Features |
|
| Beverages Brewed |
|
Controls/Indicators
| Control Type | Touchscreen |
Power Description
| Power Source | Electric |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 13" |
| Width | 7.8" |
| Depth | 14.2" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Programmable - Black
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.