- Multi-light mode illuminates areas around you to brighten areas for others
- Durable construction withstands abuse in rigorous settings
- Rubber grip allows you to keep firm grasp in wet conditions
- Dual-button operation provides added flexibility
- Battery-operated design offers up to 100 hours of runtime
<
>
Life+Gear Stormproof Path Light
150 lm Lumen - 4 x AA - Battery, USB - Water Proof, Impact Resistant, Weather Resistant, Slip Resistant - Black, Red - 1 Each
Product Code: DCYBA3860634RED
Product Unit: Each
22 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: EPST502220SContact customer service to check availability
-
Product Code: EPST502320S14 Stock Available
-
Product Code: EPST502420S16 Stock Available
-
Product Code: GJO11972822 Stock Available
-
Product Code: OXF406462Contact customer service to check availability
-
Product Code: SMD55030Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dorcy International, Inc |
| Manufacturer Part Number | BA3860634RED |
| Manufacturer Website Address | http://www.dorcy.com |
| Brand Name | Life+Gear |
| Product Name | Stormproof Path Light |
| Marketing Information | Stormproof path light features a multi-light design that illuminates the path in front of you, below you and behind you to brighten the path all around you during emergency situations. Made of waterproof and impact-resistant materials, this flashlight is rugged and ready for anything you can throw at it. It also has an integrated rubber grip to let you hold the light comfortably in wet, slippery weather. The forward light has one button while a second button controls the downward and backward beams to provide added flexibility. Flashlight has 150 lumens of power on high and 15 lumens on low so you'll always have the right amount of power for your particular needs. With runtimes of 10 hours on high and 100 hours on low, you can be assured that you'll have light when you need it. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flashlight |
Technical Information
| Luminance Flux | 150 lm |
| Beam Distance | 1640.42 ft |
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Battery Information
| Number of Batteries | 4 |
| Battery Size | AA |
| Battery Life | 100 Hour |
Power Description
| Power Source |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 7.3" |
| Width | 1.9" |
| Depth | 1.9" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
ONE YEAR LIMITED |
Description
150 lm Lumen - 4 x AA - Battery, USB - Water Proof, Impact Resistant, Weather Resistant, Slip Resistant - Black, Red - 1 Each
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: DCY4143492 Stock Available
-
Product Code: DCY4143504 Stock Available
-
Product Code: EVEENPMHRL7Contact customer service to check availability
-
Product Code: EVEENPMHRL7CTContact customer service to check availability
-
Product Code: EVEENPMTRL8HD10 Stock Available
-
Product Code: EVEENYPHH6211 Stock Available
-
Product Code: EVEEPMHH32E9 Stock Available
-
Product Code: EVEEPMZH21E6 Stock Available
-
Product Code: EVEEPMZH61E10 Stock Available
-
Product Code: RAYRN3AAABA4 Stock Available