- Nonstudded, smooth-back and protective vinyl to safeguard hard floors
- For occasional office use on hard floors
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 100% recyclable & contains up to 20% recycled material
<
>
Lorell Nonstudded Chairmat
Tile Floor, Vinyl Floor, Hardwood Floor - 48" Length x 36" Width x 0.060" Thickness - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
Product Code: LLR82825
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: ACM1340491 Stock Available
-
Paper, Copy, HAM162008, 8.5 x 11, Hammermill, 20#, 92 Bright *** STOCK ITEM - PULL FROM COS WHSE ***Product Code: CX113 Stock Available
-
Product Code: FLRNCCMFLAG00031 Stock Available
-
Product Code: HEWCF289A88 Stock Available
-
Product Code: MMM65412SSUC98 Stock Available
-
Product Code: PGC682321409 Stock Available
-
Product Code: PIL310201878 Stock Available
-
Product Code: PIL31021874 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 82825 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Nonstudded Chairmat |
| Marketing Information | Chairmat features a nonstudded design made specifically for hard floor surfaces. Sturdy, 1/16" thick material protects wood, tile and vinyl flooring from wear and tear caused by chair casters. Easy-glide rolling surface provides effortless mobility. Lightly textured top surface is slip-resistant and scuff-resistant. Design also includes a straight edge. Free and Clear formula produces an exceptionally clear vinyl mat that is nonphthalate, noncadmium and BPA-free. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
Product Information
| Mat Width | 36" |
| Mat Length | 48" |
| Mat Thickness | 0.060" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime |
Description
People who bought this also bought
-
Medium Pile Carpet - 36" Width x 48" Depth x 0.060" Thickness - Rectangular - Vinyl - Black - 1 EachProduct Code: DEFCM14142BLK3 Stock Available
-
Product Code: ESR12405416 Stock Available
-
Product Code: LLR69160Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8282713 Stock Available