- Easy assembly with boltless design
- High weight capacity: 460 lb. per shelf
- Heavy-duty frame for long-lasting storage
- Rust-resistant finish
- Assemble according to your space: Vertically or horizontally
<
>
Lorell Wire Deck Shelving
5 Shelf(ves) - 72" Height x 36" Width x 18" Depth - Easy to Clean, Heavy Duty, Rust Resistant, Durable - 28% Recycled - Powder Coated - Black - Steel - 1 Each
Product Code: LLR99929
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99929 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Wire Deck Shelving |
| Marketing Information | Wire Deck Shelving features a boltless design for easy assembly and professional appearance. It holds a total capacity of 2300 lb. evenly distributed on its five shelves. Each shelf supports 460 lb. Easy-to-clean shelves are supported by a heavy-duty steel frame with a rust-resistant, powder-coat finish for durability. Shelving assembles vertically or horizontally with a rubber mallet. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Rack |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 2300 lb |
| Total Number of Shelves | 5 |
| Finishing | Powder Coated |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 72" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Thailand |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.