- 50-channel, two-way design for max power with Xtreme Range Technology
- 22 channels with 28 extra channels for GMRS
- Rugged, weatherproof case is capable of withstanding harsh environments
- Provides a range of up to 36 miles to handle most adventures
- 285 privacy codes provide up to 6270 channel options to block conversations
<
>
Midland GXT1050VP4 2-Way Pair
50 Radio Channels - Upto 190080 ft - 38 Total Privacy Codes - CTCSS - Auto Squelch, Keypad Lock, Silent Operation - Water Proof - AA - 1 Each
Product Code: MROGXT1050VP4
Product Unit: Each
3 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Midland Radio Corporation |
| Manufacturer Part Number | GXT1050VP4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.midlandradio.com |
| Brand Name | Midland |
| Product Model | GXT1050VP4 |
| Product Name | GXT1050VP4 2-Way Pair |
| Marketing Information | With 50 channels, these NOAA weather alert two-way radios give you maximum output power with Xtreme Range Technology in a rugged, weatherproof case. Get clear, crisp communication from 22 channels with 28 extra channels to choose from. With a range of up to 36 miles, they're perfect for most adventures. 285 privacy codes give you up to 6270 channel options to help you block other conversations. Backlit LCD is easy to read during the day or night. Radios have five animal call alerts for attracting turkeys, ducks, crows, cougars and wolves. Two-way radios also feature privacy codes, direct/group calling, NOAA weather radio/alert/scan, silent operation, whisper function, SOS siren and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Two-way Radio |
Technical Information
| Maximum Operating Range | 190080 ft |
| Total Radio Channels | 50 |
| Minimum Channel Frequency | 462.55 MHz |
| Maximum Channel Frequency | 467.71 MHz |
| Call Alert Type |
|
| Maximum Number of Call Alert Tones | 10 |
| Total Number of Privacy Codes | 38 |
| Privacy Code Type | CTCSS |
| Features |
|
Display & Graphics
| Display Screen Type | LCD |
Battery Information
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Battery Size Supported | AA |
Physical Characteristics
| Durability | Water Proof |
| Height | 9.8" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 Years |
Description
50 Radio Channels - Upto 190080 ft - 38 Total Privacy Codes - CTCSS - Auto Squelch, Keypad Lock, Silent Operation - Water Proof - AA - 1 Each
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.