- Organize papers and folders in single, compact unit
- Vertical design for space-saving storage
- Graduated compartments for easy access to files
- Holds letter-size files and folders
<
>
Officemate 23211 Blue Glacier Large Incline Sorter with 2 Letter Trays, Transparent Blue
5 Compartment(s) - 14.3" Height x 13.4" Width x 9" Depth - Compact - Transparent Blue - 1 Each
Product Code: OIC23211
Product Unit: Each
4 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 23211 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Line | Blue Glacier |
| Product Name | Blue Glacier Incline Sorter with Paper Trays |
| Marketing Information | Blue Glacier Incline Sorter with Letter Trays features five compartments plus two letter trays to organize all your papers and folders in one compact unit. Sorter/organizer rests on the trays for space-saving organization. Graduated compartments allow easy access to your folders and files. Open-end design holds files of all sizes to meet your organization needs. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Sorter/Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 5 |
| Application/Usage |
|
| Features | Compact |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Transparent Blue |
| Height | 14.25" |
| Width | 13.38" |
| Depth | 9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |