- Magnetic design secures to surfaces without damage
- Strong magnets prevent sliding down over time
- Compartments keep supplies separated for clean organization
- Perfect for magnetic dry-erase boards, refrigerators and more
<
>
Officemate 92550 MagnetPlus Magnetic Organizer, White
4.8" Height x 8" Width x 2.5" Depth, Magnetic, White, 1 Each
Product Code: OIC92550
Product Unit: Each
29 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 92550 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Line | Magnetplus |
| Product Name | MagnetPlus Magnetic Organizer |
| Marketing Information | MagnetPlus Magnetic Organizer features an extra-strong magnetic backing to keep accessories firmly in place on metal surfaces. Large compartments provide storage space for writing utensils, notes, coupons, smartphones and other small objects. Organizer is perfect for securing to magnetic dry-erase boards, refrigerators, metal cabinets and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wall Pocket |
Product Information
| Mount Type | Surface |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features | Magnetic |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 4.76" |
| Width | 8" |
| Depth | 2.48" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
-
Product Code: OIC214045 Stock Available
-
Product Code: OIC21431195 Stock Available
-
Product Code: OIC2143464 Stock Available
-
Product Code: OIC21434CT15 Stock Available
-
Product Code: OIC216114 Stock Available
-
Product Code: OIC217249 Stock Available
-
Product Code: OIC217266 Stock Available
-
Product Code: SAF3170BL2 Stock Available
-
Product Code: SAF3172BL31 Stock Available