- Contains essential items to safely remove and clean body fluid spills
- Protection pack includes control gown, nitrile gloves and more
- Spill cleanup pack includes absorbent powder, disinfectant cloth and more
<
>
Pac-Kit Safety Equipment Bloodborne Pathogens Kit
27 x Piece(s) - 4.5" Height x 7.5" Width x 2.8" Depth - Plastic Case - 1 Kit
Product Code: PKT3060
Product Unit: KT1
12 Stock Available
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Pac-Kit Safety Equipment |
| Manufacturer Part Number | 3060 |
| Manufacturer Website Address | http://www.pac-kit.com |
| Brand Name | Pac-Kit |
| Product Name | Safety Equipment Bloodborne Pathogens Kit |
| Marketing Information | Blood-borne pathogens kit contains the essential items to safely remove and clean body fluid spills. Small industrial kit includes module for fluid cleanup and module for protective (PPE) apparel. Blood-borne pathogens protection pack includes control gown, shield/mask combination, nitrile gloves, antiseptic towelettes and biohazard bag. Spill cleanup pack includes absorbent powder, disinfectant cloth, scoot/spatula, paper towels, biohazard bag with tie, unmarked bag with tie, nitrile gloves and antiseptic towelettes. |
| Packaged Quantity | 1 Kit |
| Product Type | First Aid Kit |
Product Information
| Number of Pieces | 27 |
| Case Material | Plastic |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Durability | Weather Proof |
| Height | 4.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 2.8" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
27 x Piece(s) - 4.5" Height x 7.5" Width x 2.8" Depth - Plastic Case - 1 Kit
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.