‹ Prev
Next ›
Rocelco Sit-to-Standing Desk Riser
40 lb Load Capacity - 20" Height x 40" Width x 23.60" Depth - Desk - Black - For Monitor, Notebook, Keyboard - Retractable, Grommet, Sit-stand, Keyboard Tray, Storage Space, Ergonomic, Cable Management
Ships 2-3 Business Days
Contact customer service to check availability
Non-Returnable
- Adjusts to ergonomic heights from 5" to 20"
- Supports up to 40 lb from both sitting or standing positions
- Extra storage space with large, retractable keyboard tray
- Convenient grommet hole manages cables and wires
- Minimized required depth with straight up-and-down motion
$413.44
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rocelco, Inc |
| Manufacturer Part Number | RDADRB40 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocelco.com |
| Brand Name | Rocelco |
| Product Model | R DADRB-40 |
| Product Name | Sit-to-Standing Desk Riser |
| Marketing Information |
Sit-to-Standing Desk Riser's large work space measures 40" wide x 23.6" deep, holds up to 40 lb. and lets you work from a seated or standing position. Benefits of alternating between sitting and standing while working include reduced back pain and strain and a boost in overall health and energy. Large, retractable keyboard tray offers additional storage space at an ergonomic position 4.5" below the desktop. Desk riser adjusts to heights ranging from 5" to 20" and creates an ergonomic work space for persons of most heights. Straight up-and-down motion allows a minimized required depth. Conveniently placed grommet hole provides hassle-free cable/wire management. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
Technical Information
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 5" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 20" |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Desk |
| Height | 20" |
| Width | 40" |
| Depth | 23.60" |
Miscellaneous
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Rocelco Sit-to-Standing Desk Riser
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.