‹ Prev
Next ›
Schneider Electric AP9810 Dry Contact I/O Interface
Black
Ships in 3-5 Business Days
Contact customer service to check availability
- Provides 2 additional dry contact inputs and relay output interfaces
- For Network Management Card (NMC) with Universal I/O ports and Dry Contact I/O Card
- Monitor output relays and input contacts in NMC and Dry Contact I/O Card user interfaces
- Configure actions to state changes via NMC user interface
$177.70
LIST: $206.81
Product Details
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP9810 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | Schneider Electric |
| Product Model | AP9810 |
| Product Name | AP9810 Dry Contact I/O Interface |
| Marketing Information |
The APC Dry Contact I/O Accessory connects to the Universal I/O (UIO) port of a Network Management Card or Dry Contact I/O Card and provides 2 additional dry contact input and relay output interfaces. Monitor and configure dry contact inputs and relay outputs in the Network Management Card Web UI or Dry Contact I/O Card Configuration Utility UI. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Dry Contact I/O Interface |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Preference | No Preference |
| Height | 1.3" |
| Width | 10" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
APC UPS Network Management Cards |
| Product Take Back Program | No |
| REACH Declaration URL | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9810_REACH_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability) |
| EU RoHS Declaration URL | https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=AP9810_ROHS_DECLARATION&p_enDocType=Declaration+of+Conformity+(Sustainability) |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512011EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512011_EN |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Schneider Electric AP9810 Dry Contact I/O Interface
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.