- Unique shape prevents being set down to keep areas tidy
- Eco-friendly material minimizes global impact
- Disposable material allows quick, simple cleanup
- Perfect for use at water coolers, kitchens and more
<
>
Solo Eco-Forward 4.25 oz Treated Paper Cone Water Cups
4.25 fl oz - Cone - White - Paper - Water - 200/Bag - 25 / Carton
Product Code: SCC42BR
Product Unit: CT25
27 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 42BR |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Name | Eco-Forward 4.25 oz Treated Paper Cone Water Cups |
| Marketing Information | Paper cup features a cone shape that prevents it from being set down and left behind to help keep things tidy around the water color. Eco-friendly design is made with a large percentage of plant-based, renewable resources to minimize its global impact. Single-use cup is disposable for quick cleanup after use. |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 200/Bag |
| Volume Capacity | 4.25 fl oz |
| Shape | Cone |
| Application/Usage | Water |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Height | 3.7" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 2.9" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
4.25 fl oz - Cone - White - Paper - Water - 200/Bag - 25 / Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: DXE5310DXCT204 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDWR19 Stock Available
-
Product Code: DXE5342COMBO62099 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC12GSACT6 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC16GSACT36 Stock Available
-
Product Code: SCCTD244 Stock Available
-
Product Code: SCCTP10D58 Stock Available
-
Product Code: SCCTP16DCT290 Stock Available
-
Product Code: SCCTP9RContact customer service to check availability