- Platform features a 1" tubular steel handle and a platform that is 5-1/2" from the floor
- PVC surround bumper helps protect walls and furniture
- Features four 4" PVC wheels; handle folds down for easy storage
<
>
Sparco Folding Platform Truck
Tubular Handle - 330 lb Load Capacity - 4 Casters - 4" Caster Size - Steel, Plastic - 18.13" Width x 29" Depth x 29.50" Height - Gray - 1 Each
Product Code: SPR02039
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE5167Contact customer service to check availability
-
Product Code: HEWF6U15ANContact customer service to check availability
-
Product Code: HEWL0S49ANContact customer service to check availability
-
Product Code: ITA30035Contact customer service to check availability
-
Product Code: OIC21404Contact customer service to check availability
-
Product Code: PIL35334Contact customer service to check availability
-
Product Code: TOM68722Contact customer service to check availability
-
Product Code: ZEB22210Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 02039 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | Folding Platform Truck |
| Marketing Information | Folding platform truck features 1" tubular steel handles and a platform that is 5.5" from the floor. PVC Surround Bumper helps protect walls and furniture. 4" wheels are made of PVC. Handle folds down for easy storage. Platform truck holds up to 330 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Platform Hand Truck |
Product Information
| Maximum Load Capacity | 330 lb |
| Handle Type | Tubular |
| Handle Length | 1" |
| Caster Size | 4" |
| Number of Casters | 4 |
| Handle Color | Steel |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material |
|
| Height | 29.50" |
| Width | 18.13" |
| Depth | 29" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
limited 1 yr |
Description
Tubular Handle - 330 lb Load Capacity - 4 Casters - 4" Caster Size - Steel, Plastic - 18.13" Width x 29" Depth x 29.50" Height - Gray - 1 Each