- THE IT PRO'S CHOICE: Designed and built for IT Professionals, this 42U rack is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance~
<
>
StarTech.com 4POSTRACK42 Rack Frame
For Server, LAN Switch, KVM Switch, Patch Panel, A/V Equipment - 42U Rack Height x 19" Rack Width x 40" Rack Depth - Floor Standing Open Frame - 4 Post - Black - Steel, Cold Rolled Steel - 1322.77 lb Static/Stationary Weight Capacity - 2 Year Warranty
Product Code: STC4POSTRACK42
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 4POSTRACK42 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4POSTRACK42 Rack Frame |
| Marketing Information | The 4POSTRACK42 42U Server Rack lets you store your servers, network and telecommunications equipment in a sturdy, adjustable depth open-frame rack. Designed with ease of use in mind, this 42U rack offers easy-to-read markings for both rack units (U) and depth, with a wide range of mounting depth adjustments (22 - 40in) that make it easy to adapt the rack to fit your equipment. This durable 4-post rack supports a static loading capacity of up to 1320lbs (600kg), and offers compliance with several industry rack standards (EIA/ECA-310, IEC 60297, DIN 41494) for a universal design that's compatible with most rack equipment. For a complete rack solution that saves you time and hassle, the rack includes optional accessories such as casters, leveling feet and cable management hooks. The base is also pre-drilled for securing the rack to the floor if needed, providing you with many options to customize the rack to fit your environment. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Rack Frame |
Technical Information
| Rack Type | Open Frame |
| Front Rail | Yes |
| Rear Rail | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Rack Post Quantity | 4 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Static/Stationary Weight Capacity | 1322.77 lb |
| Height | 80.3" |
| Width | 23.8" |
| Length | 41.3" |
| Weight (Approximate) | 84.88 lb |
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 40" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.