- Network cable provides secure access to networked data, ensuring swift and dependable connectivity for consistent system performance
- Features Category 5e cable type engineered for stable performance and optimized connectivity across multiple supported devices
- Molded feature enhances usability and operational efficiency, providing reliable performance and simplifying everyday connectivity tasks
<
>
StarTech.com Cat. 5E UTP Patch Cable
12 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 - Male - Second End: 1 x RJ-45 - Male - Patch Cable - Blue - 1 Each
Product Code: STCM45PATCH12BL
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | M45PATCH12BL |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Cat. 5E UTP Patch Cable |
| Marketing Information | Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability. The M45PATCH12BL Cat5e Patch Cable (12 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable blue PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed. To ensure long-lasting performance, this high quality Cat5e patch cable features molded PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage, which could decrease network performance. Constructed of only top quality materials, this Cat5e Patch Cord delivers reliable performance and is backed by our Lifetime Warranty.100% Copper - a better value StarTech.com Cat5e cables are manufactured using high-quality copper conductors. While many cable manufacturers offer a "cheaper" cable, based on a copper-coated aluminum core, we make no compromises on quality to ensure you receive top value and performance for your network cable investment.24 AWG Wire This Cat 5e cable is constructed with 24 gauge copper wire, to support a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE). Because we use a high quality copper wire, our cables easily sustain the power required for Power over Ethernet applications, whereas the inferior quality offered by copper-coated aluminum cables may be subject to insufficient power delivery, heat buildup, equipment damage and potentially, fire.50-micron Gold Connectors This molded patch cable offers high quality connectors comprised of 50-micron gold, to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 12 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Conductor | Copper |
| Features | Molded |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Shipping Height | 8.39" |
| Shipping Width | 0.72" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/m45patch12bl_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/m45patch12bl_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/m45patch12bl_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BLKA3L79112BLKContact customer service to check availability
-
Product Code: BLKA3L79112BLKSContact customer service to check availability
-
Product Code: BLKA3L79112BLUContact customer service to check availability
-
Product Code: BLKA3L79112BLUSContact customer service to check availability
-
Product Code: BLKA3L79112GRNContact customer service to check availability
-
Product Code: BLKA3L79112REDContact customer service to check availability
-
Product Code: BLKA3L79112YLWContact customer service to check availability
-
Product Code: BLKA3L98012Contact customer service to check availability
-
Product Code: BLKA3L98012BLKSContact customer service to check availability
-
Product Code: STCRJ45PATCH12Contact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BBNEVNSL6400030Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNEVNSL6430050Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNEVNSL6450050Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNEVNSL6470050Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNEVNSL6500025Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNEVNSL900030Contact customer service to check availability
-
Product Code: STC45PATCH100GRContact customer service to check availability
-
Product Code: STC45PATCH15ORContact customer service to check availability
-
Product Code: STCC6PATCH20GRContact customer service to check availability
-
Product Code: STCN6PATCH15BLContact customer service to check availability