- Delivers the stability and speed that you need for reliable network performance with Fast Ethernet networks
- Connects workstation to wall outlet and patches from hub to distribution panel
- Made to the highest industry standards to ensure high-quality installs and durability
- Snagless to protect RJ45 connector clips from damage
- Molded PVC strain relief prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, reducing the risk of cable damage and decreasing network performance
StarTech.com Cat.5e UTP Patch Cable
1 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gray - 1 Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 45PATCH1GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Cat.5e UTP Patch Cable |
| Marketing Information |
Make Fast Ethernet network connections using this high quality Cat5e Cable, with Power-over-Ethernet capability. The 45PATCH1GR Cat5e Patch Cable (1 ft) meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable Ethernet network connections, and features a durable gray PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Boot Type | Snagless |
| Features | Molded |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.20" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
Type CM (UL) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/45patch1gr_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/45patch1gr_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/45patch1gr_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BBNC5EPC70WH01Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNC6PC70BK01Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT5EPC001RDContact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT6PC001GYContact customer service to check availability
-
Product Code: CGO00859Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO04211Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO15264Contact customer service to check availability
-
Product Code: STCN6PAT1BKSContact customer service to check availability
-
Product Code: STCN6PATCH1GNContact customer service to check availability
-
Product Code: STCN6PATCH1GRContact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BBNC6PC70YL10Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT6PC005GNContact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT6PC005ORContact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT6PC010WHContact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT6PC010YLContact customer service to check availability
-
Product Code: BLKA3L98015YLWContact customer service to check availability
-
Product Code: CGO00905Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO00917Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO04145Contact customer service to check availability
-
Product Code: STCN6PATCH6BLContact customer service to check availability