- HIGH PERFORMANCE CAT6 ETHERNET CABLE: 100% copper for error-free Multi Gigabit 1/2.5/5Gbps connections; 10Gbps up to 160'; Individually Tested to comply w/ANSI/TIA-568-2.D Category 6
- QUALITY CONSTRUCTION: UL certified wire; 50-micron gold-plated connectors prevent rust/corrosion to avoid costly network downtime; High quality PVC jacket resists bending or fraying damage
- EASY INSTALLATION: 9 foot snagless patch cord for easy installation & flexible disconnection in wiring conduits; Compatible w/Cat5e & earlier standards; Molded boots available for constrained spaces
- SPECS: Length: 9ft (2.7m) | Color: Orange | 250 MHz Rated | Structure: 4 Pair UTP | RJ45 | Jacket: PVC | Wire Gauge: 24 AWG Copper | Wiring: ANSI/T568B| Warranty: Lifetime
<
>
StarTech.com Cat6 Patch Cable
9 ft Category 6 Network Cable for Network Device, Workstation, Hub, Notebook, Docking Station, Desktop Computer, IP Phone, Distribution Panel, Wall Outlet, Network Wall Jack - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - 10 Gbit/s - Patch Cable - Gold Plated Connector - CMG - 24 AWG - Orange - 1 Each
Product Code: STCN6PATCH9OR
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | N6PATCH9OR |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Cat6 Patch Cable |
| Marketing Information | This Cat6 cable delivers reliable Gigabit network connections, which ensures high-performance capability for your demanding Ethernet applications. Find the length and color you need This 9-foot orange patch cable is perfect for standard applications such as connecting from a wall jack to your laptop docking station or desktop computer. For easier network installations, our Cat6 patch cables are available in a wide variety of lengths and colors. This ensures you have the right size of cable available when you need it and it lets you color code your connections for a more organized setup. Snagless RJ45 clips help protect your network connections For trouble-free cable runs, this durable cable features snagless connectors that protect the RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. The cable also features molded boots which offer connector strain relief by stopping the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles. This reduces the risk of damage to the cable, which could decrease network connectivity and performance. 100% copper for outstanding value Get the highest value for your cable investment with our Cat6 Ethernet cables. Each of our patch cables is manufactured using high-quality copper conductors and they are carefully constructed and tested, to keep Near-End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits. 24-gauge wire for high-performance network connections Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet and 4K or 1080p video streaming, using cables that include 24 AWG copper. 50-micron gold connectors provide peak conductivity You can rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion. The N6PATCH9OR is backed by StarTech.com's lifetime warranty for guaranteed reliability. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 9 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | No |
| Jacket Type | CMG |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Boot Type |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.26 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.48 oz |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: CGO00782Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO00833Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO00850Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO00905Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO00922Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO04029Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO04135Contact customer service to check availability
-
Product Code: STCN6PATCH9BKContact customer service to check availability
-
Product Code: STCN6PATCH9BLContact customer service to check availability
-
Product Code: STCN6PATCH9WHContact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BBNC5EPC70RD15Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNC6APC80SBK10Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNC6PC70GN10Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO04203Contact customer service to check availability
-
Product Code: CGO15287Contact customer service to check availability
-
Product Code: STCC6ASPAT12BKContact customer service to check availability
-
Product Code: STCC6ASPAT20GRContact customer service to check availability
-
Product Code: STCC6PATCH100BKContact customer service to check availability
-
Product Code: STCC6PATCH25PLContact customer service to check availability
-
Product Code: STCM45PATCH25BLContact customer service to check availability