- DB9 Female to DB9 Female
<
>
StarTech.com Serial Null Modem Cable
10 ft Serial Data Transfer Cable for PC, Printer, Modem - First End: 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female - Second End: 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female - Nickel Plated Connector - Gray - 1 Each
Product Code: STCSCNM9FF
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SCNM9FF |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | SCNM9FF |
| Product Name | Serial Null Modem Cable |
| Marketing Information | The SCNM9FF 10ft Cross Wired Serial/Null Modem Cable features two DB9 female connectors, allowing you to connect a serial printer to a 9-pin serial port, or transfer files from PC to PC via serial connection.Designed to provide a reliable, long-lasting connection, this serial/null modem cable is backed by StarTech.com's lifetime warranty. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Cable |
Technical Information
| Cable Type | Serial |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 0.32 lb |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.28 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
EIA 574/232 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/scnm9ff_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/scnm9ff_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/scnm9ff_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |