- 100% CISCO SFP-H10GB-ACU7M COMPATIBLE: Works with Cisco switches like Firepower, ASR9000, ASR1000, C9300, C3850 and others
- TECHNICAL SPECS: 7m (23ft) | 10 Gbps | Active Twinax (Copper) | 2x SFP+ Pluggable Connector | 100 Ohm Impedance | 30 AWG Wire Gauge | PVC Cable Jacket | Hot swappable | MSA Compliant
- TESTED FOR OEM HOST COMPATIBILITY: Hot-swappable in Cisco routers and switches
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed by StarTech.com for the life of the cable itself, not your equipment; our cables won't void your OEM support and with access to our Tech Advisors 5/24.
- Hot-swappable
<
>
StarTech.com SFP+ Direct Attach Cable - 7 m (23 ft.)
22.97 ft Twinaxial Network Cable for Network Device, Switch, Server, Transceiver, Router, Network Firewall - First End: 1 x SFP+ Network - Male - Second End: 1 x SFP+ Network - Male - 10 Gbit/s - 30 AWG - Black - 1 Each
Product Code: STCSFPH10GBACU7
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SFPH10GBACU7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | SFP+ Direct Attach Cable - 7 m (23 ft.) |
| Marketing Information | The SFPH10GBACU7 is a Cisco SFP-H10GB-ACU7M compatible direct-attach copper SFP+ cable that's designed, programmed and tested to work with Cisco® brand compatible switches and routers and complies with MSA industry standards. This Active Twinax copper cable supports 10 Gigabit Ethernet applications connected through SFP+ (Mini-GBIC) ports. This copper SFP+ cable is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. Designed for high-speed performance, this low-power, low-latency SFP+ cable is a cost-effective alternative to fiber-optic cable assemblies, supporting short-distance applications such as point-to-point in-rack network switch or server connections. StarTech.com SFP Cables All StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Twinaxial |
| Cable Length | 22.97 ft |
| Connector Type on First End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.51 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.64 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
Cisco:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |