- Organizes and charges up to 32 Chromebooks and laptops in healthcare, education, office and other settings
- Ultraviolet lights that help disinfect devices without using chemicals or damaging heat
- Charges mobile devices with screens up to 15" long
- Antimicrobial protection to resist the growth of bacteria, viruses, fungi, mold and mildew
- Lockable, steel enclosure for enhanced security that discourages theft, damage and tampering
<
>
Tripp Lite series CSC32ACWHG Hospital-Grade 32-Device UV Charging Cart, White
2 Shelf - 4 Casters - Steel - 34.80" Width x 21.60" Depth x 42.30" Height - Steel Frame - White - For 32 Devices - 1 Each
Product Code: TRPCSC32ACWHG
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | CSC32ACWHG |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | CSC32ACWHG |
| Product Name | CSC32ACWHG Hospital-Grade 32-Device UV Charging Cart, White |
| Marketing Information | Hospital-grade, mobile charging cart charges, secures, organizes and sanitizes up to 32 Chromebooks and laptops with screens up to 15" in healthcare, education, retail, warehouse and office settings. Your AC adapters plug into 32 NEMA 5-15R outlets for charging. Built-in circuit breaker protects the devices against overloads. Ultraviolet (UVC) lights help disinfect devices without use of damaging heat or chemicals. Germicidal UVC bulbs are on a timer to control the amount of UV exposure the devices receive. Patented antimicrobial coating is 99. 9 percent effective in inhibiting bacteria and viruses. Steel enclosure locks with included keys discourages theft, damage and tampering. Safe-IT Multi-Device UV Charging Cart also features 10' (3.05m) cord with NEMA 5-15P HG plug to reach AC outlets. Four pre-installed swivel casters with large, nonmarking wheels improve the ride over uneven surfaces and lock to help prevent unwanted movement. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Charging Cart |
Product Information
| Total Number of Shelves | 2 |
| Number of Devices Supported | 32 |
| Frame Material | Steel |
| Number of Casters | 4 |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Steel |
| Height | 42.30" |
| Width | 34.80" |
| Depth | 21.60" |
| Weight (Approximate) | 130.67 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.