‹ Prev
Next ›
Tripp Lite series High Speed Audio/Video HDMI Cable
10 ft HDMI A/V Cable for Audio/Video Device, HDTV, Plasma, LCD TV, Projector, Set-top Box, Blu-ray Player, A/V Receiver, iPad - First End: 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male - Second End: 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male - 18 Gbit/s - Supports up to 3840 x 2160 - Black - 1 Each
Contact customer service to check availability
- High-speed format creates pure digital connection for premium performance
- Gold-plated connectors provide optimal signal transfer for higher quality
- Double-Shielded HDMI-compliant design protects against outside noise
- Impedance matched, twisted pair construction reduces cross-talk and static
- Supports ultra high-definition 4K x 2K video resolutions up to 3840 x 2160
$16.28
LIST: $30.99
Product Details
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P568-010 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | P568 |
| Product Model | P568-010 |
| Product Name | High Speed Audio/Video HDMI Cable |
| Marketing Information | 10' high-speed HDMI cable creates a pure digital connection between HDMI-enabled HDTV display devices and HDMI-enabled digital video sources. Gold-plated connectors provide optimal signal transfer for higher quality. Premium Double-Shielded HDMI compliant cable protects against outside noise. Impedance matched twisted pair construction reduces cross talk and interference. Cable supports ultra high-definition (UHD) 4K x 2K video resolutions up to 3840 x 2160. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | A/V Cable |
Technical Information
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.92 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty |
Description
Tripp Lite series High Speed Audio/Video HDMI Cable
From the Manufacturer
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.