- Plug-and-play technology connects immediately without software or drivers
- Reversible design works in either direction for fumble-free use
- Compact size allows easy storage in pocket, purse or laptop bag
- Backward-compatibility allows use with previous USB generations
- Supports USB 3.1, generation 1 data-transfer rates up to 5 Gbps
<
>
Tripp Lite series U460-003-3AG-C USB 3.1 Gen 1 USB-C Portable Hub/Adapter
USB 3.1 Type C - External - 4 USB Port(s) - 1 Network (RJ-45) Port(s) - 3 USB 3.0 Port(s) - PC, ChromeOS, Mac
Product Code: TRPU4600033AGC
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | U460-003-3AG-C |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Model | U460-003-3AG-C |
| Product Name | U460-003-3AG-C USB 3.1 Gen 1 USB-C Portable Hub/Adapter |
| Marketing Information | USB 3.1, generation 1 USB-C hub/adapter expands the potential of your tablet, laptop, MacBook, Chromebook, smartphone or PC's USB-C or Thunderbolt 3 port. Plug-and-play technology makes installation quick and simple - with no software or drivers to install. Fumble-free, reversible USB-C plug connects in either direction for a quick connection every time. Three USB-A ports accept USB peripherals, such as a flash drive, mouse, keyboard or printer, and the dedicated BC 1.2-compliant port provides up to 1.5A for charging smartphones and other mobile devices. All ports support fast USB 3.1 Gen 1 data-transfer rates up to 5 Gbps and are backward-compatible with previous USB generations so you can continue using older peripherals while getting high-speed performance from new devices. Hub/adapter is perfect for adding a thumb drive and other USB peripherals, powering and charging a PD Charging-compliant mobile device, and connecting to a Gigabit Ethernet network all at the same time. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | USB/Ethernet Combo Hub |
Technical Information
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Form Factor | External |
| Height | 0.6" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year limited warranty |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.