- Compact, space-saving storage with easy nesting
- Comfortable seating with breathable mesh back, fabric seat and armrests
- Easy chair movement with swivel casters
- Durable metal frame with powder-finish perfect for training, reception and more
- Limited 5-year Warranty
<
>
Lorell Mesh Back Nesting Training/Guest Chairs
Fabric Seat Material - Powder Coated Frame Color - Metal Frame Material - Four-legged Base - Black - Mesh - Armrest - 2 / Carton
Product Code: LLR84374
Product Unit: CT2
153 Stock Available
Select Product Options:
Seat Material: Fabric
Chair/Seat Type: Guest Chair
Frame Color: Powder Coated
People who bought this also bought
-
Product Code: AJMPP9GRA3894 Stock Available
-
Product Code: COS11700129 Stock Available
-
Product Code: COSLIB851192183 Stock Available
-
Paper, Copy, HAM162008, 8.5 x 11, Hammermill, 20#, 92 Bright *** STOCK ITEM - PULL FROM COS WHSE ***Product Code: CX1127 Stock Available
-
Product Code: FOL062394386 Stock Available
-
Product Code: HEWCF237A256 Stock Available
-
Product Code: HEWCF280A90 Stock Available
-
Product Code: HEWCF360A44 Stock Available
-
Product Code: NES31803CT752 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 84374 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Mesh Back Nesting Training/Guest Chairs |
| Marketing Information | Versatile, nesting chairs work great in your training or reception area. Mesh back, fabric seat and armrests offer comfortable seating. Four legs include swivel casters for easy chair movement. Metal frame features a powder-coat finish for durability. Seat flips up to allow chairs to nest for space-saving storage. Weight capacity is 275 lb. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Seat Material | Fabric |
| Maximum Seat Height | 19.30" |
| Frame Material | Metal |
| Frame Color | Powder Coated |
| Number of Legs | 4 |
| Base Shape | Four-legged |
| Armrest | Yes |
| Swivel | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Mesh |
| Height | 37" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 24" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 5 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: BOPB6889RBKContact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8437401Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8437402Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8437403Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8437404Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8437431Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8437432Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8437443Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8437449Contact customer service to check availability
-
Product Code: LLR8437450Contact customer service to check availability