- RJ45 connector clip protectors
- Carefully constructed and tested, to keep Near End Crosstalk (NEXT) well within acceptable limits
- Colored hoods for departmental color coding
- Molded strain relief prevents the cable from being bent at sharp angles at the RJ45 connector, to minimize the stress at the plug termination point
- Constructed with top quality components
<
>
StarTech.com 1 ft Blue Cat5e Snagless RJ45 UTP Patch Cable - 1ft Patch Cord
1 ft Category 5e Network Cable for Network Device, Hub, Distribution Panel, Workstation, Wall Outlet - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Connector - CM - 24 AWG - Blue - 1 Each
Product Code: STCRJ45PATCH1
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | RJ45PATCH1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 1 ft Blue Cat5e Snagless RJ45 UTP Patch Cable - 1ft Patch Cord |
| Marketing Information | This 1-foot Cat5e cable meets or exceeds all Category 5e cable specifications to ensure reliable Ethernet network connections. Plus, the cable features a durable blue PVC jacket that enables you to color code your network cable runs as needed. Snagless RJ45 clips help protect your network connections For easier cable runs, the snagless connectors protect the cable's RJ45 clips during installation, making them less likely to snag or break. This ensures a sturdy connection by preventing the cable from becoming loose from the port. The cable features moulded boots that offer connector strain relief, by stopping the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, and reducing the risk of damage to the cable, which could decrease network performance. 100% copper for outstanding value Get the highest value for your cable investment with our Cat 5e cables, each one manufactured using high-quality copper conductors. 24-gauge wire for high-performance network connection Ensure high-performance capability for your demanding Ethernet applications, such as Power-over-Ethernet, using cables that include 24 AWG copper. 50-micron gold connectors provide peak conductivity Rely on our RJ45 connectors to deliver optimum conductivity while eliminating signal loss due to oxidation or corrosion. The RJ45PATCH1 is backed by StarTech.com's lifetime warranty for guaranteed reliability. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Jacket Type | CM |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Boot Type | Snagless |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
| Shipping Height | 0.67" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.96 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/rj45patch1_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/rj45patch1_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/rj45patch1_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: BBNC5EPC70BL01Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNC6PC70GN01Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNC6PC70RD01Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT5EPC001ORContact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT5EPC001YLContact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT6PC001ORContact customer service to check availability
-
Product Code: CGO00808Contact customer service to check availability
-
Product Code: STC45PATCH1GRContact customer service to check availability
-
Product Code: STCC6PATCH1RDContact customer service to check availability
-
Product Code: STCN6PAT1BLSContact customer service to check availability
Alternative Products
-
Product Code: BBNC5EPC70BK07Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNC5EPC70OR100Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNC5EPC70SGY06Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNC6PC70OR10Contact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT5EPC005BKContact customer service to check availability
-
Product Code: BBNCAT5EPC020GNContact customer service to check availability
-
Product Code: STCC6ASPAT14GRContact customer service to check availability
-
Product Code: STCC6ASPAT6INBLContact customer service to check availability
-
Product Code: STCC6PATCH10WHContact customer service to check availability