- Cisco SFP-10G-AOC3M COMPATIBLE ACTIVE OPTICAL CABLE (AOC): Works with Cisco switches like Firepower, ASR1000, and others
- TECHNICAL SPECS: 3m Active Optical Cable | 10Gbps | Active Optical Fiber | 2x SFP+ Pluggable Connector | PVC Cable Jacket | Hot swappable | MSA Compliant
- DESIGNED FOR SERVER ROOMS: A convenient alternative to transceivers inside and between racks. Factory termination means high performance & reliability, with less maintenance
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed for life by StarTech.com for the life of the module itself, not your equipment; our cables won't void your OEM warranty and supported by our Tech Advisors 5/24
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules
<
>
StarTech.com SFP+ Active Optical Cable - 3 m (9.8 ft.)
9.84 ft Fiber Optic Network Cable for Network Device, Switch, Server, Transceiver, Router, Network Firewall - First End: 1 x SFP+ Network - Male - Second End: 1 x SFP+ Network - Male - 10 Gbit/s - 24 AWG - Black - 1 Each
Product Code: STCSFP10GAOC3M
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SFP10GAOC3M |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | SFP+ Active Optical Cable - 3 m (9.8 ft.) |
| Marketing Information | The SFP10GAOC3M is a Cisco SFP-10G-AOC3M compatible fiber optical SFP cable that is designed, programmed and tested to work with Cisco® brand 10 Gb compatible servers or routers and complies with MSA industry standards. This active optical SFP cable (AOC) supports 10 GbE applications connected through SFP+ (Mini-GBIC) ports and is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. The AOC cable is lighter and more flexible than SFP+ direct-attach cables which makes it ideal for installation in tight spaces and over longer distances. Designed for high-speed interconnects, this low-power, low-latency optical cable is ideal for applications such as point-to-point in-rack and across-rack network switch or server connections. StarTech.com SFP Cables All StarTech.com SFP & SFP+ cables are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of direct-attach SFP cables and SFP modules, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Connector Type on First End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | SFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x SFP+ Network - Male |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.14 lb |
| Shipping Height | 0.20" |
| Shipping Width | 9.72" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
Cisco:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: STCSFP10GAC10MContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSFP10GAC7MContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSFP10GAOC5MContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSFP10GPC5MContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSFPH10GACU10Contact customer service to check availability
-
Product Code: STCSFPH10GBACU7Contact customer service to check availability
-
Product Code: STCSFPH10GBCU6MContact customer service to check availability