- One high speed RS232 serial port with data transfer rate up to 460.8 Kbps
- Ships with half-height/low profile mounting bracket, includes standard bracket
- Selectable power output on pin 9 for the serial port
- Native single-chip, single lane PCI Express
- Single chip design optimizes speed and reliability
<
>
StarTech.com 1 Port Low Profile Native RS232 PCI Express Serial Card with 16550 UART
Low-profile Plug-in Card - 16550 UART - PCI Express x1 - PC, Mac, Linux - 1 x Number of Serial Ports External - 1 - TAA Compliant
Product Code: STCPEX1S553LP
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PEX1S553LP |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | PEX1S553LP |
| Product Name | 1 Port Low Profile Native RS232 PCI Express Serial Card with 16550 UART |
| Marketing Information | The PEX1S553LP PCI Express Serial Card turns a PCI Express slot into an RS232 (DB9) serial connection. The card is constructed using a native single chip design that lets you harness the full capability offered by PCI Express (PCIe), while reducing the load applied to the CPU by as much as 48% over conventional bridge chip serial cards. The PCI Express RS232 Serial Adapter Card is compatible with a broad range of operating systems, including Windows® and Linux Kernel 2.6.11 to 4.11.x, and ships with a low profile/half-height bracket installed, but includes an optional full profile bracket that lets you add a serial port to virtually any computer (regardless of the case form factor). This product is a replacement for our PEX1S552LP card. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Serial Adapter |
Technical Information
| Host Interface | PCI Express x1 |
| Data Transfer Rate | 460kB/s |
| UART Type | 16550 |
| Platform Supported |
|
Interfaces/Ports
| Number of Serial Ports (External) | 1 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| Height | 0.8" |
| Width | 3.1" |
| Length | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pex1s553lp_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pex1s553lp_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/pex1s553lp_weee.pdf |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: STCAT925FMContact customer service to check availability
-
Product Code: STCMXT100Contact customer service to check availability
-
Product Code: STCMXT100FFContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSCNM925FMContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSCNM9FFContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSCNM9FMContact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.