- OPTIONAL CONFIGURABLE POWER: PCI Express RS232 serial adapter card provides choice of 12v, 5v, or none through pin 9 w/up to 2A total
- STANDARD PROFILE & LOW PROFILE BRACKET: PCIe serial card comes w/ a low profile bracket pre-installed & 1x full profile bracket is incl for versatile install; Supports Windows XP and up & Linux
- VERSATILE APPLICATIONS: For low/standard profile desktop/servers w/ uses in point of sale terminals, PLCs, control/automation in factories, scientific sensors, medical equipment, scanner, oscilloscope
- STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals choice for over 30 years; PCI-e RS232 Serial expansion card is backed for life by StarTech.com, incl. free 24/5 North America based multi-lingual tech support
<
>
StarTech.com 1-Port PCI Express Serial Card with 16950 UART - Low-Profile
Low-profile Plug-in Card - 16950 UART - PCI Express x1 - PC, Linux - 1 x Number of Serial Ports External - 1
Product Code: STCPEX1S953LP
Product Unit: Each
Contact customer service to check availability
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PEX1S953LP |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 1-Port PCI Express Serial Card with 16950 UART - Low-Profile |
| Marketing Information | This RS232 Serial Adapter Card lets you add an RS232 DB9 serial port to your computer through a PCI Express (PCIe) slot. It enables you to interact with serial devices such as card readers, printers, PIN pads, and modems, at speeds of up-to 921.4Kbps. Maximum Compatibility With broad OS support, including for Windows and Linux, this PCI Express card is easy to integrate into mixed environments. The card comes pre-configured with a low-profile bracket, and includes an optional full-profile bracket, so installation is easy regardless of the case form factor. Experience Optimal Technology This PCIe to serial adapter supports the following features: Compatible with industry standard 16950 UART Supports max baud rate of up-to 921.4Kbps Provides 5/12V power output on Pin 9 when external power is connected 128-byte depth FIFO per transmitter and receiver Supports 9, 8, 7, 6, 5 data bits Asix AX99100 chipset PCI Express 1.1 compliant PEX1S953LP is backed by a StarTech.com lifetime warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Serial Adapter |
Technical Information
| Host Interface | PCI Express x1 |
| UART Type | 16950 |
| Platform Supported |
|
Interfaces/Ports
| Number of Serial Ports (External) | 1 |
Physical Characteristics
| Form Factor | Plug-in Card |
| Card Height | Low-profile |
| Height | 5.9" |
| Width | 2.6" |
| Length | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pex1s953lp_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pex1s953lp_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/pex1s953lp_weee.pdf |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
Accessories
-
Product Code: STCAT925FFContact customer service to check availability
-
Product Code: STCAT925FMContact customer service to check availability
-
Product Code: STCMXT100Contact customer service to check availability
-
Product Code: STCMXT100FFContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSCNM925FMContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSCNM9FFContact customer service to check availability
-
Product Code: STCSCNM9FMContact customer service to check availability
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.