- Add enviable colors and create a statement table setting with this table ware
- An excellent choice for all your food needs
- Natural color gives your kitchen a premium look and feel
- Bamboo material for exceptional quality and easy cleaning
<
>
World Centric Compostable Fiber Plate
Food, Picnic, Party - 10" Diameter - Natural - Bamboo, Fiber Body - Round - 800 / Carton
Product Code: WORPLSCU10LFP
Product Unit: CT800
24 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Packaged Quantity: 800 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | World Centric |
| Manufacturer Part Number | PL-SC-U10-LFP |
| Manufacturer Website Address | http://www.worldcentric.org |
| Brand Name | World Centric |
| Product Name | Compostable Fiber Plate |
| Packaged Quantity | 800 / Carton |
| Product Type | Table Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | Plate |
| Application/Usage |
|
| Shape | Round |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Product Material |
|
| Height | 0.8" |
| Width | 10.1" |
| Length | 10.1" |
| Diameter | 10" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
Description
Food, Picnic, Party - 10" Diameter - Natural - Bamboo, Fiber Body - Round - 800 / Carton
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.