- Add enviable colors and create a statement table setting with this table ware
- Ideal for practical and functional food
- Natural color gives a sleeker look to your kitchen
- Bamboo material for exceptional quality and easy cleaning
<
>
World Centric Compostable Fiber Plate
Food - 6" Diameter - Natural - Bamboo, Fiber Body - 1000 / Carton
Product Code: WORPLSCU6LFP
Product Unit: CT1000
4 Stock Available
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1000 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | World Centric |
| Manufacturer Part Number | PLSCU6LFP |
| Manufacturer Website Address | http://www.worldcentric.org |
| Brand Name | World Centric |
| Product Name | Compostable Fiber Plate |
| Packaged Quantity | 1000 / Carton |
| Product Type | Table Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | Plate |
| Application/Usage | Food |
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Natural |
| Product Material |
|
| Height | 0.5" |
| Width | 6.1" |
| Length | 6.1" |
| Diameter | 6" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
Description
Food - 6" Diameter - Natural - Bamboo, Fiber Body - 1000 / Carton
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.